HUKUK MÜCADELEMİZ

ASGD'NİN HUKUK MÜCADELESİYLE İLGİLİ SON DURUM

31 Mayıs 2011 Salı 18:16
HUKUK MÜCADELEMİZİN ÖYKÜSÜ
Spor gazeteciliği yapanlar için en önemli konu, spor sahalarına giriş için verilen serbest giriş kartlarıdır.
Bu kartların verilişiyle ilgili düzenleme Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün “Spor Müsabakalarına Giriş Yönetmeliği”nin ilgili maddelerinde düzenlenmiştir ve ne yazık ki bu düzenleme ile sadece bir derneğe(TSYD) ayrıcalık tanınmıştır.
ASGD Anayasal haklara aykırı olduğunu iddia ettiği bu yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali istemiyle üst üste davalar açmış ve bu davaların yılmaz takipçisi olmuştur.
Anadolu’da zor şartlar altında görevlerini yerine getirirken, bir de bu yönetmeliğin mağduru olan meslektaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunma kararlılığında olan ASGD, amacına 2008 yılı içerisinde ulaşmıştır.
Danıştay 10.Dairesi, ASGD’nin açtığı davada, Spor Müsabakalarına Giriş Yönetmeliği’ndeki TSYD’ye imtiyaz tanıyan haksızlığı resmen ortadan kaldıran bir ‘tarihi karara’ imza atmıştır.
Bu kararla birlikte TSYD’nin ayrıcalığına son verilmiş, ASGD’nin yıllardır süren haklı mücadelesi hukuken tescil edilmiştir.
Davanın, Danıştay 10.Dairesi’ndeki tüm hakimlerin ‘oybirliği’ ile sonuçlanmış olması ayrıca bir güvence vesilesi olmuştur.
Tarihi davamız ile ilgili son durum ise şöyle:
Danıştay’ın aldığı bu karar sonrasında GSGM, yeni bir yönetmelik yaparak gazetecilerin sahaya girişleriyle ilgili yetkilerini Futbol Federasyonu’na devretti, ancak ne yazık ki Federasyon da sadece aynı derneği muhatap alma yanlışına düştü.
Tabii ki, ASGD’nin hukuk mücadelesi bu kez açılan yeni bir dava ile Federasyon’a verilen yetkinin iptali yönünde devam etti.
Danıştay 10.Dairesi bu konuda açtığımız davada da, 15-06-2010 tarihinde geçici olarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi ve ilgili kurumlardan gerekçeli savunma istedi.  Aynı mahkeme 27-09-2010 tarihli ayrıntılı duruşmasında da, TFF’nin akreditasyon yetkisiyle ilgili bu kez ‘KALICI YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI’ aldı ve TFF'NİN DE İTİRAZININ REDDETTİ. Böylece ASGD’nin haklılığı yine tescillenmiş oldu.
Bu karara göre gazetecilerin sahalara girişleriyle ilgili yetki kullanma görevi GSGM’de bırakıldı, GSGM de bu görevini il müdürlükleri aracılığı ile yapacağını Genel Müdürlüğün her yıl yayınladığı RESMİ GENELGE yazılarıyla  duyurdu.
Ancak ne yazık k, o tarihten bu yana Basın tribünlerine girişlerle ilgili akreditasyon işlemleri yine TFF tarafından yapılıyor ve TSYD de haksız bir şekilde aracı kılınmaya devam ediliyor.
Kısacası son derece net olan yargı kararı uygulanmamakta ısrar ediliyor.
Anahtar Kelimeler: ASGD DAVASI
Yükleniyor...
İLGİLİ HABERLER
  • ASGD HAKKINDA