ASGD HAKKINDA

KISA ADI ASGD OLAN ANADOLU SPOR GAZETECİLERİ DERNEĞİ 25 MAYIS 1992 TARİHİNDE MERKEZİ BURSA'DA OLMAK ÜZERE KURULDU

29 Mayıs 2011 Pazar 12:45
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, ülkemizin dört bir köşesindeki spor gazetecilerinin, uzun yıllardır uğradıkları haksızlığa, adaletsizliğe karşı bir tepki olarak doğdu.
Bu tepki; basını ve gazeteciyi yalnızca İstanbul ili ile birkaç büyük il sınırları içinde gören, bu şekilde kabul eden ve değerlendiren bir zihniyete verilen Anadolu yanıtı oldu.
Anadolu’yu yıllarca hor görenler, Anadolu insanını ve Anadolu’daki gazetecileri “ikinci sınıf” muamelesine tabi tutanlar, gerekli tepkiyi Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ile aldılar.
Bir dirilişin, bir kendini kabul ettirmenin ürünü olan derneğimizin kuruluş dilekçesi, 25 Mayıs 1992 günü Bursa Valiliği’ne sunuldu.
Bu dilekçede dernek kurucuları olarak Erol Bilenser, Ahmet Emin Yılmaz, İbrahim Erdoğan, İbrahim Bursalı, İsmail Öztat, Suat Paçacı, Rahim Kanbur, Mehmet Gerçeksi, İsmail Kemankaş, Cevat Türe, Teoman Alper ve Engin Aksöz’ün imzaları yer aldı.
ASGD’nin özenle hazırlanan tüzüğünün ilk maddesinde, derneğin öncelikli amacı, spor gazetecilerinin meslekleriyle ilgili ve ekonomik, sosyal, kültürel hak ve çıkarlarını korumak, geliştirmek ve spor yapma gereksinimlerini karşılamak, yetenekli gençlerin bilimsel yollardan yetiştirilerek amatör spor dallarında gelişmesini sağlamak olarak ifade edildi.
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, hızlı büyümesi ile Türkiye’deki meslek kuruluşları arasında hemen öne çıktı. Yönetim Kurulu, daha ilk günden itibaren üyelik başvurularına muhatap oldu ve Anadolu’nun sıcakkanlı, dürüst ve samimi gazetecilerinden gelen başvuruları anında değerlendirerek, Anadolu’nun bütünleşmesi yolunda somut adımlar attı.
Anadolu’da spor gazeteciliği yapan, bu mesleğe hizmet veren, bu meslek uğruna çilelere katlanan, sıkıntıları göğüsleyen meslektaşlarımızın ASGD’ye gösterdiği ilgi adeta çığ gibi büyüdü ve meslektaşlarımızın müthiş bir kaynaşma ve dayanışma örneği vermeleriyle, ASGD rüzgarının, ülkemizin her kesiminde esmesini sağladı.
Bu başarı, elbette ki, Anadolu’daki meslektaşlarımızın böyle bir örgütlenmeye duydukları özlem ve böylesine güçlü bir çatı altında toplanabilmeye ihtiyaç duymaları sonucu ortaya çıktı.
Genel Merkezi Bursa’da bulunan ASGD bugün itibarı ile BURSA, ESKİŞEHİR, ADANA, GAZİANTEP, SAKARYA, BALIKESİR, SAMSUN, KOCAELİ, MERSİN, KAYSERİ, MALATYA, ÇORUM ve KARABÜK illerinde olmak üzere toplam 13 ilde şube bazında örgütlü bulunmakta, 41 ayrı ilde de temsilcilik bazında olmak üzere 54 ilde faaliyet göstermektedir.
Toplam 812 üyesi bulunan ASGD’nin, Genel Başkanlık görevini 2005’ten bu yana İBRAHİM ERDOĞAN yürütüyor.
 
 
HUKUK MÜCADELEMİZİN ÖYKÜSÜ
Spor gazeteciliği yapanlar için en önemli konu, spor sahalarına giriş için verilen serbest giriş kartlarıdır.
Bu kartların verilişiyle ilgili düzenleme Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün “Spor Müsabakalarına Giriş Yönetmeliği”nin ilgili maddelerinde düzenlenmiştir ve ne yazık ki bu düzenleme ile sadece bir derneğe(TSYD) ayrıcalık tanınmıştır.
ASGD Anayasal haklara aykırı olduğunu iddia ettiği bu yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali istemiyle üst üste davalar açmış ve bu davaların yılmaz takipçisi olmuştur.
Anadolu’da zor şartlar altında görevlerini yerine getirirken, bir de bu yönetmeliğin mağduru olan meslektaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunma kararlılığında olan ASGD, amacına 2008 yılı içerisinde ulaşmıştır.
Danıştay 10.Dairesi, ASGD’nin açtığı davada, Spor Müsabakalarına Giriş Yönetmeliği’ndeki TSYD’ye imtiyaz tanıyan haksızlığı resmen ortadan kaldıran bir ‘tarihi karara’ imza atmıştır.
Bu kararla birlikte TSYD’nin ayrıcalığına son verilmiş, ASGD’nin yıllardır süren haklı mücadelesi hukuken tescil edilmiştir.
Davanın, Danıştay 10.Dairesi’ndeki tüm hakimlerin ‘oybirliği’ ile sonuçlanmış olması ayrıca bir güvence vesilesi olmuştur.
Tarihi davamız ile ilgili son durum ise şöyle:
Danıştay’ın aldığı bu karar sonrasında GSGM, yeni bir yönetmelik yaparak gazetecilerin sahaya girişleriyle ilgili yetkilerini Futbol Federasyonu’na devretti, ancak ne yazık ki Federasyon da sadece aynı derneği muhatap alma yanlışına düştü.
Tabii ki, ASGD’nin hukuk mücadelesi bu kez açılan yeni bir dava ile Federasyon’a verilen yetkinin iptali yönünde devam etti.
Danıştay 10.Dairesi bu konuda açtığımız davada da, 15-06-2010 tarihinde geçici olarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi ve ilgili kurumlardan gerekçeli savunma istedi.  Aynı mahkeme 27-09-2010 tarihli ayrıntılı duruşmasında da, TFF’nin akreditasyon yetkisiyle ilgili bu kez ‘KALICI YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI’ aldı ve TFF'NİN İTİRAZINI DA REDDETTİ. Böylece ASGD’nin haklılığı yine tescillenmiş oldu.
Bu karara göre gazetecilerin sahalara girişleriyle ilgili yetki kullanma görevi GSGM’de bırakıldı, GSGM de bu görevini il müdürlükleri aracılığı ile yapacağını Genel Müdürlüğün her yıl yayınladığı RESMİ GENELGE ile duyurdu.
Ancak ne yazık k, o tarihten bu yana Basın tribünlerine girişlerle ilgili akreditasyon işlemleri yine TFF tarafından yapılıyor ve TSYD de haksız biçimde aracı kılınmaya devam ediliyor.
Kısacası son derece net olan yargı kararı uygulanmamakta ısrar ediliyor.
Anahtar Kelimeler: ASGD
Yükleniyor...
İLGİLİ HABERLER
  • HUKUK MÜCADELEMİZ