TÜRK DÜNYASI GAZETECİLERİ “SPORDA ŞİDDETE HAYIR” DEDİ

Anadolu Spor Gazetecileri tarafından düzenlenen “Uluslararası 1. Türk Dünyası Spor ve Turizm Zirvesi” Bursa’da gerçekleştirildi. Hançerli Medresesi Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe yurtiçi ve yurtdışından 100’e yakın gazeteci katıdı.

06 Mayıs 2018 Pazar 17:36
 Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Fırat Emiroğlu ve Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın’ın açılış programına katıldığı etkinlikte, Kazakistan Türkçe Konuşan Gazeteciler Basın Vakfı Başkanı Naziya Bissenova tarafından Bursa Valisi İzzettin Küçük’e, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye yöresel Kazak kaftanı ile Kazak milli sazı dombra hediye edildi.

Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Fırat Emiroğlu ve Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, ASGD’nin sosyal sorumluluk içerikli projelerinin yararlı sonuçlar ortaya çıkardığı için destek olduklarını, bundan böyle de katkı koymaya devam edeceklerini belirttiler.
Üç ayrı panel oturumu şeklinde gerçekleştirilen Uluslararası 1. Türk Dünyası Spor ve Turizm Zirvesi’nin ilk oturumunda “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Alınması Gerekli Önlemler” tartışıldı. Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bursa Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Doç. Dr. Süleyman Şahin, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkut Tutkun ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Cengiz’in konuşmacı olduğu oturumda, sporda şiddetin ilk öğretim çağlarından itibaren ele alınabilecek uzun süreli bir eğitim programıyla azaltılabileceğine vurgu yapıldı.
2.Oturumda “Spor Basınında Yer Alan Haberlerin Tribünlere Olan Etkisi” masaya yatırılırken, Gazeteci Yazar Yüksel Baysal, Gazeteci Yazar Tayfun Çavuşoğlu ve Tribün Lideri Mehmet Güzelsöz bu bölümde konuşmacı oldular. Medya haberlerinde özellikle kullanılan dilin önemine vurgu yapılırken, taraftar açısından da şiddetin sorumlusu olarak spor kulüpleri yöneticilerin öncelikli olarak sorumlu olduğuna değinildi.
3. Oturumun konusunu ise “Turizm ve Spor İlişkisi ve Spor Faaliyetlerinin Turizmdeki Yeri” oluşturdu.
Avrasya Spor ve Kültür Birliği Başkanı Ahmet Tüzün, Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Adnan Fişenk, Gazeteci Yazar Necati Kartal, Abhazya'dan Vadim Haraziya  ve Rusya Federasyonu'ndan Malik Kerimov zirvenin bu son oturumunda konuşmacı olarak yer aldılar. Dünyada sporun kentlere önemli oranda gelir kaynağı olduğuna işaret edilen bu oturumda, Türkiye’de ise bu konunun öneminin henüz tam olarak anlaşılamadığı ifade edildi.
Hançerli Medresesi Kültür Merkezi’nde yapılan ASGD Uluslararası 1. Türk Dünyası Spor ve Turizm Zirvesi’ne başta Bursa Valiliği olmak üzere Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve Mudanya Belediyeleri, BTSO, Ticaret Borsası ile çok sayıda özel kurum ve kuruluş destek verdi.
ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sporda şiddet konusu, toplumsal şiddet kapsamında ele alınan sorunların en başında geliyor. Bu sorunun çözümü noktasında ne tür çalışmalar yapıldığını veya yapılması gerektiğini masaya yatırdık. Etkinliğimizde akademisyenler, gazeteciler, spor adamları ve turizmciler, konuya ilişkin görüşlerini açıkladılar. ASGD olarak sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinlik aynı zamanda ülkemizde de bir ilk oldu. Yurtiçi ve yurtdışından 100’e yakın meslektaşımızın katılım gösterdiği etkinlikten çok yararlı sonuçlar çıktığına inanıyoruz. Konuklarımızın Bursa’nın tarihi, turistik ve kültürel özelliklerini tanıma fırsatını da bulduğu organizasyonumuza destek verip katkı koyan tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.
Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Kuzey Irak/Kerkük, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Sırbistan, Almanya, Belçika, Hollanda ve Kanada ile ülkemizin çok sayıda kentinden gelen yerli ve yabancı gazeteciler, Bursa programının son gününde kentin tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra Marmarabirlik Zeytin Üretim Tesisleri, Kardelen Kestane Şekeri Üretim Tesisleri, Cumalıkızık Köyü, Mudanya ve Trilye Köyü’nü gezdiler.
Yükleniyor...