TGF VE ASGD'DEN GAZETECİYE GÖZALTI TEPKİSİ

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, Samsun'un emektar gazetecilerinden Oktay Öztürk'ün, görev anında tartaklanarak yaka paça gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

10 Haziran 2017 Cumartesi 17:21

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan adına yapılan ortak açıklamada, "Samsun’da bir otomobilde bulunanlar ile polis arasında başlayan ve giderek büyüyen tartışmayı görüntüleyen meslektaşımız Oktay Öztürk, polisin zor kullanımı sonucunda hiç de hak etmediği bir mağduriyet yaşamıştır. Samsun'un emektar gazetecilerinden, TGF Genel Kurul Üyesi, ASGD Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Şubesi Başkanı Öztürk, görüntüleri kaydettiği cep telefonunun engellenmek istenmesine direndiği anda yaka paça gözaltına alınmıştır.

60 yaşında olan ve kalp rahatsızlığı da bulunan meslektaşımız, gazeteci olduğunu beyan etmesine karşın tartaklanıp itilerek otomobile dayatılmış, elleri ve kolları arkadan bükülerek zorla polis otosuna bindirilip götürülmüştür. Olay sırasında, Oktay Öztürk'e destek olup kurtarmaya çalışan Anadolu Ajansı eski Bölge Müdürü meslektaşımız Yusuf Ziya Çakır da, polisin itmeli, kakmalı ve tekmeli davranışına maruz kalmıştır. Gazetecilik görevlerini yerine getirdiklerini söylemelerine rağmen, meslektaşlarımıza reva görülen polisin saldırgan tavrı asla kabul edilemez. Gazeteciler ile birlikte her zaman yan yana, omuz omuza çalışan, halkın haber alma hakkına saygı duyarak seve seve bilgi paylaşımında bulunan sağduyu sahibi polislerimizin yeri, bizler için elbette ki ayrıdır. Ancak görüntülerde sabit olan ve güvenlik güçlerimizin imajına kesinlikle yakışmayan muamelenin sorumluları olan polisler ile ilgili mutlaka resmi bir işlem yapılmalı, aslında kendileri gibi kamu görevi icra eden basın emekçilerine yönelik bu türden davranışlar ciddi biçimde sorgulanmalıdır. Olay sonrası polis merkezinden serbest bırakılan meslektaşımız Oktay Öztürk ve Çakır'a geçmiş olsun diyoruz" denildi.  
Yükleniyor...