ASGD’DEN 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, "15 Temmuz halkımızın vatan hainleri karşısında yazdığı bir demokrasi destanı; Türk basınının da darbelere karşı gösterdiği onurlu bir direniş örneğidir" dedi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:32
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Genel Başkan İbrahim Erdoğan, "15 Temmuz darbecilerini şiddetle lanetliyoruz. Ülkemizi bölüp parçalamayı hedefleyen vatan hainlerine geçit vermeyen şehitlerimize, gazilerimize ve kahraman milletimize minnettarız" dedi. ASGD'nin açıklaması aynen şöyle:

"İçinde bulunduğumuz çağda insani değerlere en uygun yönetim tarzı demokrasidir ve demokrasilerde iktidar değişikliklerinin yolu sadece sandıktan geçer. Şurası bir gerçek ki; ülkemizin geçmişte acısını çok çektiği askeri darbeler ve darbe girişimleri, çoktan 3. Dünya ülkelerinin ilkel alışkanlıkları içerisinde kalmıştır. Ancak ne yazık ki; 15 Temmuz 2016’yı 16 Temmuz’a bağlayan gece, ülkemizi yeniden geri kalmış ülkeler kategorisine dönüştürme çabasına hep birlikte tanık olduk. Kabus dolu saatlerde, karanlık bir askeri darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kalan Türkiye, hiç mübalağasız adeta sırat köprüsünden geçti.
Güvenlik görevlilerimizden ve halkımızdan şehitlerimizin olduğu, bir gazetecinin de hayatını kaybettiği kara gecede, Türk halkının demokrasiye olan inançla meydanları doldurup, darbeye karşı tarihi bir direnç ortaya koyması ise geleceği karartılmak istenen Türkiye’nin en büyük güvencesi olmuştur. Sevindirici olan da şudur ki; gönlü her zaman halkın haber alma hakkından yana çarpan meslektaşlarımızın çok büyük çoğunluğu da, tıpkı kahraman halkımız gibi, vatan hainlerinin karşısına dikilmişler, görevlerini cesaret ve kararlılıkla yerine getirmişler ve canları pahasına ilkesel bir duruş sergilemişlerdir. Meslektaşlarımızdan Yeni Şafak Gazetesi Foto Muhabiri Mustafa Cambaz’ın şehit olması, çok sayıda gazetecinin görevi başında tartaklanması, dayak yemesi, darp edilmesi, darbelerin ve darbe girişimlerinin basın mensuplarına da çıkardığı acı faturaların somut belgeleri olmuştur. TRT ve Doğan Medya Grubu’ndaki meslektaşlarımız başta olmak üzere, darbe girişimcilerinin bir fiil müdahalesiyle karşı karşıya kalan gazetecilerin onurla direnmesi, tehdit altında olmalarına rağmen, mesleklerinin gereğini yerine getirme kararlılıklarından vazgeçmemeleri, Türk basınının onur sayfalarındaki yerini almıştır.
En büyük tesellimiz de, kabus dolu kara gecenin sabahında demokrasinin kazanması olmuştur.
Şunu açıkça kabul edelim; Türk halkı çok zorlu bir demokrasi sınavından geçti ama çok şükür ki, bu kabustan alnının akıyla çıkmayı başardı. 15 Temmuz Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, Gazilerimize minnet duyuyoruz. Demokrasi zaferinin gerçek sahibi kahraman halkımızın önünde de saygıyla eğiliyoruz."

Anahtar Kelimeler: Asgd,15 Temmuz, Ibrahim Erdoğan
Yükleniyor...