ASGD’den 10 Ocak Mesajı: Gazeteciler Güvence Arıyor

ASGD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına Genel Başkan İbrahim Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, gazetecilerin giderek iyice yalnızlaştığı vurgulandı ve iş güvencelerinin de tamamen ortadan kalktığı ifade edildi.

10 Ocak 2019 Perşembe 14:08

ASGD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, gazetecilerin giderek iyice yalnızlaştığı vurgulandı ve iş güvencelerinin de tamamen ortadan kalktığı ifade edildi. Genel Başkan İbrahim Erdoğan’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Halkın haber alma hakkının ve demokrasilerdeki özgürlük anlayışının en büyük güvencelerinden biri olarak görülen gazetecilik, ülkemizde giderek en zor mesleklerden biri haline gelmiştir. Son yıllarda, gazeteciler iyice yalnız bırakılmış ve iş güvenceleri de tamamen ortadan kalkmıştır. Çok zor şartlarda yaşamlarını sürdüren basın emekçilerimiz, yarın aynı işe devam edip edemeyeceklerinin garantisinden yoksundurlar. Böylesine güç koşullarda çalışan meslektaşlarımızın sorunlarını bir kalemde çözmek tabii ki kolay değil; ancak meslekte güç birliği yapılırsa, bu sıkıntıların bir ölçüde giderilebilmesi mümkün olabilecektir. Bu gün biliyoruz ki, gazetecilerin çoğu asgari ücretle çalışmaktadır. Bazıları çalışmanın asgari karşılığını dahi alamamaktadır. Büyük bir bölümü ise çalışma imkanı dahi bulamamaktadır. 10 Ocak’larda, yetkililer gerekli açıklamaları yapmalarına rağmen, bir gün sonra her şeyin unutulduğunu yıllardan beri görüyoruz.

Mesleğin yükünü en fazla çeken spor gazetecileri de, yaşanan sıkıntıların dışında değildir. Karlı, buzlu, yağmurlu, kısacası her türlü hava şartlarında, haber ulaştıracağız diye canla başla çalışan meslektaşlarımızın sesini de ne yazık ki duyan yok.

Bugün hiç bir güvencesi olmayan ve varını yoğunu ortaya koyarak, çok zor koşullar altında görev yapmaya devam eden tüm çileli basın emekçilerine artık ciddi anlamda kulak verilmelidir. Gazetecilik, kimseye yaranmak için değil, halkın gerçek habere ulaşması için yapılması gereken kutsal bir kamu görevidir ve gazetecilere, bu nedenle en uygun çalışma koşulları sağlanmalıdır.

10 Ocak 1961 yılında çıkarılan 212 sayılı basın yasası ile kazanılan haklar ne yazık ki bugün ortadan kalkmış durumdadır. Bu hakların yeniden kazanılması için güç birliğinin zaman geçmeden yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle tüm meslektaşlarımızın etkin bir dayanışma örneği göstermelerinin önemini bir kez daha vurguluyoruz. 10 Ocak’larda hatırlanan gazeteciliğin öneminin, sadece bir gün değil, her gün anımsanması; bu mesleğe emek verenlerin en büyük dileğidir. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.” 
Anahtar Kelimeler: ASGD, Ibrahim Erdoğan, 10 Ocak
Yükleniyor...