ASGD'den “10 Ocak Gazeteciler Günü“ açıklaması

ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Gazetecilik ülkemizde hiçbir güvencesi olmayan neredeyse tek iş kolu, gazeteciler de adeta ebedi yalnızlığa mahkum edilen sahipsiz emekçilerdir” dedi.

09 Ocak 2018 Salı 18:03

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin, ASGD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına bir açıklama yaptı. Ülkemizde hem çalışan gazetecilerin hem de çalışmayan gazetecilerin çözüm bekleyen sorunları olduğuna vurgu yapan Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Her 10 Ocak tarihinde gazetecilerin ne yazık ki daha da katmerleşen sorunlarını konuşmak zorunda kalıyoruz. Tabi ki bizler de bu durumdan hoşnut değiliz. Gönül ister ki, böylesine anlamlı tarihlerde, meslek adına umut vaat eden mesajlar verelim, meslektaşlarımızın içini ferahlatan açıklamalar yapalım. Ancak gündemimizde biriken dağ gibi sorunlara her geçen yıl yenileri eklenince ve her gün yüz yüze olduğumuz gerçekler öylece durdukça bu asla mümkün olmuyor. Spor gazeteciliği de dahil olmak üzere gazetecilik genel anlamda ülkemizde hiçbir güvencesi olmayan neredeyse tek iş kolu, gazeteciler de adeta ebedi yalnızlığa mahkum edilen sahipsiz emekçilerdir. Meslektaşlarımız, 10 Ocak 1961 Günü çıkarılan 212 Sayılı yasanın basın çalışanlarına getirdiği kazanımların neredeyse tamamını yitirmiş durumdadırlar. O nedenle 10 Ocak günleri gazeteciler tarafından bir bayram veya kutlama olarak değil, dayanışma günü olarak anılmaktadır. Hem çalışan hem de çalışmayan binlerce meslektaşımız, içinde bulundukları sorunları ancak dayanışma içinde verilecek bir mesleki mücadele ile çözüleceğine inanmaktadırlar. Medya kurumlarımız ekonomik açmazlarla uğraşırlarken, kendilerine güçlükle çalışma alanı bulabilen gazetecilerin gelirleri asgari ücret düzeyine düşmüş durumdadır. 57 yıl önce elde edilen yıpranma hakkının kısıtlanmış olmasının yarattığı olumsuzluk ise aynen devam etmektedir. Bilinen gerçek şu ki, basın kuruluşları ekonomik özgürlüklerini elde etmedikçe ve gelir olanakları artmadıkça, gazeteciler ideal yaşam koşullarına kolay kolay kavuşamayacaklar. Bu nedenlerle, 10 Ocak tarihlerinin, medyanın ve medya mensuplarının sorunlarının ciddiyetle ele alındığı, çözüm yollarının tartışıldığı ve ortak mutabakatlarla bulunduğu günler olarak görmeyi arzı ediyoruz. Büyük ASGD Camiası adına tüm meslektaşlarımızı saygıyla selamlıyoruz.”   
Anahtar Kelimeler: Asgd, 10 Ocak, Gazeteciler Günü,
Yükleniyor...