ASGD, TÜRK DÜNYASI’NI BURSA’DA BULUŞTURDU

19 ayrı ülkeden şehit ve gazi yakınları ile gazeteciler, “Evlad-ı Fatihan Payitahtta Buluşuyor Kardeşlik Projesi”nde bir araya geldi. Bursa Valiliği’nin himayelerinde, Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği ile Anadolu Spor Gazetecileri Derneği(ASGD) tarafından gerçekleştirilen projeye Bursa Büyükşehir, Osmangazi, Mustafakemalpaşa, Mudanya, Nilüfer Belediyeleri ve TİKA ile Massachi, Lezzet Izgara, İnoksan ve Kardelen firmaları destek verdi.

27 Kasım 2018 Salı 18:28

Son yıllarda gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkan Anadolu Spor Gazetecileri Derneği(ASGD) bir kez daha anlamlı bir projeye imza attı. Türk Dünyası ülkeleri ile Ortadoğu ve Balkanlar’daki şehit ve gazi çocuklarını Bursa’da buluşturan kardeşlik projesi, “Evlad-ı Fatihan Payitahtta buluşuyor” başlığıyla hayata geçti. Bursa Valiliği’nin himayelerinde, Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği ile ASGD tarafından gerçekleştirilen projeye Bursa Büyükşehir, Osmangazi, Mustafakemalpaşa, Mudanya, Nilüfer Belediyeleri ve TİKA ile birlikte Massachi , Lezzet Izgara, İnoksan ve Kardelen firmaları da destek verdi.

ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 22 Kasım Perşembe günü başlayan projenin, yurtiçi ve yurtdışından toplam 65 katılımla gerçekleştiğini ve geniş kapsamlı etkinliklerle toplam 4 günlük program dahilinde yapılarak 25 Kasım’da sona erdiğini ifade etti.

 “Ülkemizde ve Türk Dünyası ülkelerinde verilen anlamlı milli mücadelelerde şahadete erip şehitlik mertebesine ulaşmanın ve gazilik unvanını kazanmanın, gerçekten çok ayrı bir anlamı vardır.  Dinimizde de çok özel yeri bulunan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin; biliyoruz ki aileleri, anne, babaları ile çocukları: uğrunda can ve kan verilen millete emanettir” diyen Erdoğan, projenin amacına ulaştığını belirterek şöyle konuştu:

                “Türk Dünyası ülkeleri arasında Azerbaycan’da Karabağ, Hocalı ve Nahcıvan, Balkanlarda Srebrenitsa, Kosova ve Bosna Hersek, K.Irak’ta Musul, Kerkük, Tuzhurmatu, Filistin’de Gazze başta olmak üzere, Türk Milleti için tarihsel öneme haiz bölgelerde yaşayan soydaşlarımız anlamlı mücadeleler içinde olmuşlardır. Nitekim bu mücadeleler neticesinde binlerce şehit verilmiş, ortak kültüre sahip olduğumuz on binlerce insan bu hain savaşlarda gazilik mertebesine erişmiştir. İşte bunların tamamı son tahlilde “Evladı-ı Fatihan” diye tanımlanan ve fetihler sırasında Anadolu’dan göç ederek o bölgelerde tarihi mücadelelerde omuz omuza savaşan kahraman soydaşlarımızdır. Ve bu savaşlarda ne yazık ki geride gözü yaşlı aileler, anneler, babalar, çocuklar kalmıştır. İşte bu noktadan hareketle, ülkemizdeki şehit ve gazi ailelerinin çocukları ile Türk Dünyası ülkelerindeki şehit ve gazilerin çocuklarının buluşturulmasını hedefleyen “EVLAD-I FATİHAN PAYİTAHTTA BULUŞUYOR KARDEŞLİK PROJESİ” tadıyla bir sosyal sorumluluk çalışması gerçekleştirilmesini hedeflemiştik. Ne mutlu ki; “Hikayemiz Aynı” temasıyla, Türk Dünyası’nın nabzının güzel kentimiz Bursa’da atmasını sağlamış olduk. Etkinliğin ikinci gününde Mustafakemalpaşa Belediyemizin katkılarıyla Mustafakemalpaşa ilçemizde projemizin resmi programlı panelini hayata geçirdik.  Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ve Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın da baştan sona katıldığı panelde; Srebrenitsa, Hocalı ve Kerkük’te yaşananların trajedilerin hikayeleştirildiği kısa film gösterimleri yapıldı ve konuşmalar gerçekleştirildi. 19 ayrı ülkeden katılımcıların; Bursa’daki tarihi, turistik ören yerlerini de gezerek tanıdığı etkinliğin, Büyük Türk Dünyası Birliği’ne de anlamlı bir katkı koyduğuna inanıyoruz. Projemize destek olan başta Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği olmak üzere; Büyükşehir, Osmangazi, Mustafakemalpaşa, Nilüfer ve Mudanya Belediyeleri ile TİKA, Kardelen, Lezzet Izgara, İnoksan ve Massachi’ye şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca projemizin hayata geçmesine katkı koyan Azerbaycan Reaksiya Medya Grup Sahibi Gazeteci Zaur Gariboğlu’na ve proje koordinatörlüğünü üstlenen Aydoğdu Medya ve sosyal medya televizyonu CEP TV Sahibi Ömer Aydoğdu’ya sonsuz teşekkürler ediyoruz.” 
Yükleniyor...