GENEL BAŞKAN MEKTUBU AĞUSTOS/2014

22 Yıllık Gurur ve değişen misyonumuz...

12 Kasım 2014 Çarşamba 15:26
 Sevgili Meslektaşlarım;

Göreve geldiğimiz tarihten bu yana çok önemli hedeflerimiz vardı.

Birincisi; derneğimizi ekonomik açıdan sorun yaşamayacak düzeye çıkarmak, geleceğe güvenle bakan güçlü bir meslek kuruluşu haline getirmekti.

Ne mutlu ki bunu başardık.

Gururla söyleyebiliyoruz ki, ASGD bugün kendi kendine yeten, önünü gören ve sağlam adımlarla geleceğe yürüyen sağlıklı bir yapıya kavuştu.

Bir diğer hedefimiz; derneğimizin adındaki “Anadolu” sözcüğünün hakkını vermekti.

Yalnızca bir kente mal olan bir yapı değil, kapılarını Anadolu’ya ardına kadar açan bir derneği hedeflemiştik.

Nitekim görev süremiz içinde tüm faaliyetlerimizi hep ama hep Anadolu’ya açılarak gerçekleştirme çabasında olduk.

Bu açıdan gerek şubelerimizin, gerekse temsilciliklerimizin bulunduğu iller ile diğer şehirlerimizde değerli meslektaşlarımızla birlikte olma, onlarla bilgi paylaşımında bulunma, aynı zamanda arkadaşlık, dostluk ve dayanışma duygularımızı geliştirmenin mutluluğunu duyduk.

Bildiğiniz gibi, gerçekten çok anlamlı beraberlikler oluşturan bu etkinliklerimizi, “Geleneksel Anadolu Buluşmaları” adı altında gerçekleştiriyoruz.

Bir defa daha vurgulamak gerekiyor ki; derneğimizin adındaki “Anadolu” sözcüğünün ifade ettiği derin anlam hep ama hep önem kazanmalı, her dönemde de layıkıyla hakkı verilmelidir.

Yalnızca bir derneğe ayrıcalık tanıyan “Spor Müsabakalarına Giriş Yönetmeliği”nin gazetecileri ilgilendiren maddelerinin iptali ve daha adaletli bir uygulamaya gidilmesi ise ASGD’nin varlık nedeni olan bir büyük hedefimizdi.

Uzun ve kapsamlı bir hukuk mücadelesiyle somut bir sonuç aldığımızı ve yargı kararları sonucunda gelinen son noktayı biliyorsunuz.

Yüce yargı bu konuda son sözünü söyledi ve spor gazetecilerinin akreditasyonunun bir “kamu görevi” olduğunu, bunun da bir kamu idaresi olan Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’nce yerine getirilmesine hükmetti.

Altını önemle çizerek söylemek istiyorum ki;

Uzun yıllar ısrarla takipçisi olduğumuz davalar sonucunda elde ettiğimiz bu somut karar, aslında ASGD’nin tüm Anadolu’ya armağan ettiği çok değerli bir “kazanılmış hak”tır.

Ancak ne yazık ki;

Bu kararın, hakkıyla uygulanıp uygulanmamasıyla ilgili doğan sorunların halen daha yaşanmakta olduğunu da üzülerek görüyoruz.

Ancak bilinmelidir ki;

Uygulamadaki bu yanlışlık ya da eksiklik, meslektaşlarımızın ASGD’nin büyük mücadelesi sonunda elde edilen bu “kazanılmış hakkı”, bulundukları kentlerde ne derece sahiplendikleriyle doğru orantılıdır. 

Sevgili Meslektaşlarım;

Özetle, gazetecilerin spor sahalarına girişlerinde yaşadığı akreditasyon adaletsizliği konusunda verdiği hukuk mücadelelerini kazanarak, uzun yıllar yok sayılan ve çifte standart uygulanan Anadolu’daki basın emekçilerinin varlığını/gücünü kabul ettiren ASGD, bu yönüyle adeta tarih yazdı ve haklı davasına kararlılıkla sahip çıkan bir mesleki kuruluş olarak adından söz ettirdi.

Elbette ki;

Geride bıraktığımız yıllarda uzun soluklu bir çalışmayı gerektiren hukuk mücadelesi bu nedenle öncelikli konumuzdu. Ancak derneğimiz bu konudaki misyonunu, yargı kararları açısından somut bir sonuca ulaşılmış olması nedeniyle artık tamamlamış görünüyor. Dolayısıyla ana hedefimizin yerini, bundan böyle doğrudan gazetecilik mesleğine, meslektaşlarımıza ve ülke sporuna hizmet almalı. 

ASGD, önümüzdeki yıllarda gücünü daha çok; dünyada değişen ve gelişen gazetecilik faaliyetleri ile ilgili bilgilenme çalışmalarına ayırmalı, aynı şekilde eğitim seminerleri, paneller ve konferanslarla meslektaşlarının mesleki gelişimine katkı koymaya ağırlık vermelidir.

Bu bakımdan;

Genel Merkezimizin, 22-24 Ağustos 2014 tarihinde “Spor Basını Bilgilendirme Projesi” kapsamında Bursa’da düzenlediği  “ANADOLU MEDYASI EĞİTİM SEMİNERİ” etkinliğine de, ASGD’nin bundan böyle olması gereken öncelikli misyonunun habercisi olarak görmeliyiz.

Derneğimizin sloganının, sporun evrensel özelliğinden yola çıkılarak  “Önce Fair Play” olarak belirlendiğini ve iki yıldan bu yana “Geleneksel Fair Play Ödülleri” dağıttığını biliyorsunuz.

Bu açıdan da spor medyasında bir ilki başlatmış bulunuyoruz. Ülkemiz sporuna hizmet eden;  yerelde, Türkiye genelinde veya dünya çapında barış, dostluk, kardeşlik ve centilmenliği şiar edinerek, ‘sporda örnek insan’ olarak öne çıkan herkes hiç ayırımsız ilgi alanımızda olmalıdır.

Onların teşvik edilmesi, hem kendileri için hem de ülkemizin geleceği olan gençlerimiz için de itici güç oluşturacaktır. Dolayısıyla ASGD’nin ülkemizde Fair Play anlayışının yaygınlaşmasına olan destek ve katkısı da devam etmelidir.   

Bugün itibarıyla 54 ilde 814 üyesiyle ülkemizin en geniş katılımlı meslek kuruluşlarından biri olan olarak ASGD’nin, spor gazeteciliği alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra; üyesi bulunduğu TGF ve BASIN VAKFI bünyesinde de etkin çalışmalara imza atmaya devam etmesi, derneğimizin ülke genelindeki tanınırlılığı ve gücünün tescili açısından da çok önemli olduğu muhakkaktır.

25 Mayıs 1992’de kurulan ve ülke genelindeki teşkilatlanmasıyla Anadolu’daki basın emekçilerini güçlü bir çatı altında toplayan ASGD’nin, başarıyla geçen 22 yılının gururunu, davaya omuz veren tüm meslektaşlarım mutlulukla yaşamalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle;

Anadolu Medyası Eğitim Seminerimiz’in ve 10. Olağan Genel Kurulumuz’un hayırlı olmasını diliyor, hepinize sevgiler sunuyorum…

Anahtar Kelimeler: Genel Başkan Mektubu
Yükleniyor...
İLGİLİ HABERLER
  • GENEL BAŞKAN MEKTUBU-OCAK/2012