ASGD MERSİN

26 Aralık 2011, 16:35:53:
ASGD Mersin Şubesi’nin ilk Genel Kurulu, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) yapıldı. Genel Kurula, ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Bursalı, Genel Başkanvekili Yılmaz Karaca, MGC Başkanı Ahmet Ünal ve ASGD Mersin Şube üyeleri katıldı.
Genel kurulda yapılan seçimde, Fatih Rüştü Şahin başkanlığa seçilirken, yönetim kurulu ise Abdullah Öztürkmen, Hediye Eroğlu, Aziz Avcı ve Serkan Tultak’dan oluştu. Denetleme Kurulu’na Mehmet Selvi, Tayfun Tuna ve Vakkas Arslan getirilirken, ASGD Genel Merkez delegeliklerine ise Fatih Rüştü Şahin, Ali Şanlı, Mehmet Işık, Ahmet Ünal, Mehmet Selvi, Bedia Barak ve Mehmet Miras seçildi.
ASGD Genel Başkanı Erdoğan, genel kurulda yaptığı konuşmada akreditasyon sorununa dikkat çekti. Gazetecilerin spor sahalarına girişte yaşadığı sorunun, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) ayak diremesi sonucu neredeyse kangrene dönüştüğünü belirten Erdoğan, yargının verdiği kararın yok sayıldığı üzücü ve düşündürücü uygulamalarla karşılaştıklarını, bu durumun da telafisi olanaksız mağduriyetlere yol açtığını kaydetti. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün (GSGM), Danıştay’ın konu ile ilgili yönetmeliğin yürütmesini durdurma kararını uygulamaktan imtina etmesi ve kararlı bir tutum gösterememesi nedeniyle, il müdürlüklerinin ne yapacağını bilemez halde bırakıldığını ifade eden Erdoğan, “Bu durum da TFF ve TSYD’nin yasa dışı yöntemlerle akreditasyon konusuna müdahil olmaya devam etmelerini beraberinde getiriyor. GSGM’nin tek başına inisiyatif kullanmaktan kaçınması, özellikle futbol karşılaşmaları sırasında büyük bir kaosun yaşanmasına yol açıyor. Bu durum da meslektaşlarımızı TFF ile TSYD’nin yine keyfi uygulamalarıyla karşı karşıya bırakıyor. Biz kazanılmış hakkımızı yeniden kazanmak için mücadele veriyoruz” dedi.
ASGD Mersin Şube Başkanı Fatih Rüştü Şahin de temel hedeflerinin, sporu Anadolu insanına sevdirmek olduğunun altını çizdi. Derneğin, Anadolu'nun dört bir köşesindeki spor gazetecilerinin, uzun yıllardır uğradıkları haksızlığa, adaletsizliğe karşı bir tepki olarak doğduğunu ifade eden Şahin, ASGD Mersin Şubesi olarak Türk Sporu'na ve kent sporuna hizmet eden spor gazetecilerinin çalışma koşullarında yaşadıkları sorunları yakından takip ederek çözüm önerileri arayışında olacaklarını belirtti.
MGC Başkanı Ahmet Ünal ise meslek örgütlerinin görevinin üyelerini korumak olduğuna işaret ederek, “ASGD’nin mücadelesini yakından biliyor ve takdir ediyorum. ASGD, İstanbul’da bulunan medya patronlarına karşı Anadolu insanının oluşturduğu namuslu bir örgütlenmedir. Bu mücadeleden geri dönüş yok ve örgütlü mücadele kazanır. Bu süreçte ASGD Mersin Şubesi’nin genel merkeze ve Anadolu sporuna güç katacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.